Parafia

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej!

KANONIZACJA JP2

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej!

PEREGRYNACJA

obrazu Jezu Ufam Tobie w Diecezji Tarnowskiej

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

100-lecie śmierci bł. Karoliny

Zostań Obrońcą Życia!

OSP Tuchów.

PLIKI COOKIE

Używamy plików cookies w celach zapewnienia funkcjonalności strony oraz zbierania statystyk odwiedzin wyłącznie na nasz użytek.

Więcej informacji.

KANONIZACJA DWÓCH PAPIEŻY

JANA PAWŁA II i JANA XXIII

 

 

PIĄTEK (25 kwietnia) – CAŁODNIOWA ADORACJA

6:15 i 7:00   – Msza święta

9:00             – Msza święta na zakończenie roku Maturzystów

15:00           – Godzina Miłosierdzia i Nowenna do Bożego Mił.

17:00           – różaniec dziękczynny za Jana Pawła II

17:30           – Nowenna do Bożego Miłosierdzia i adoracja

18:00           – Msza święta

 

NIEDZIELA (27 kwietnia)

UWAGA: porządek Mszy świętych zmieniony! - nie ma Mszy o 10:00!

6:30, 8:30, 11:30, 14:00, 16:00 i 18:00

 

10:00 – transmisja w telewizji z Uroczystości Kanonizacji

APEL: Akcja Katolicka zwraca się do wszystkich z prośbą o wypożyczenie zdjęć związanych z Janem Pawłem II, z których będzie zrobiona wystawa. Zdjęcia prosimy dostarczać do P. Ewy Stanisławczyk (można także w wersji elektronicznej na adres parafii).

NIEDZIELA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA - 27 KWIETNIA

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985 rok), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła. 

Inspiracją  dla ustanowienia  tego święta  było pragnienie  Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego.  Która dusza  przystąpi  do  spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699). 

Największą z nich jest łaska „zupełnego odpuszczenia win i kar” związana z Komunią świętą przyjętą w tym dniu po dobrze odprawionej spowiedzi (bez przywiązania do najmniejszego grzechu), w duchu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, czyli w postawie ufności wobec Boga i czynnej miłości bliźniego. ODPUST - zobacz!

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia 2014. 

27 kwietnia obchodzona będzie 
Niedziela Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez Karola Wojtyłę w 2000 roku, podczas kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej. Wraz z nim tego dnia ogłoszony zostanie świętym także błogosławiony Jan XXIII, papież, który był inicjatorem Soboru Watykańskiego II. Na ołtarze, trzynaście lat temu, wyniósł go Jan Paweł II. Franciszek zgodził się na jego kanonizację, mimo że od czasu beatyfikacji nie odnotowano żadnego cudu za jego wstawiennictwem.

Jan Paweł II zostanie kanonizowany dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji, zaś Jan XXIII pół wieku po śmierci i trzynaście lat po beatyfikacji. Będzie to pierwsza podwójna kanonizacja papieży w XXI wieku i zarazem pierwsza kanonizacja głowy Kościoła od czasu kanonizacji Piusa X w 1954. Aktualne informacje dotyczące przygotowań do kanonizacji znajdziesz tutaj.

OKRES WIELKANOCNY

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest obchodem ruchomym. Wyznacza się ją na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (która przypada około 21 marca). Stanowi ona I Niedzielę Wielkanocną. Przez kolejnych 8 dni trwa oktawa uroczystości Zmartwychwstania. Jej ostatnim dniem jest II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego.

Przez 50 dni po uroczystości Zmartwychwstania trwa Okres Wielkanocny, w którym Kościół raduje się ze zwycięstwa Chrystusa. W kościele obok ołtarza stoi paschał i figura Jezusa Zmartwychwstałego oraz krzyż z czerwoną stułą.

PIERWSZY ŚWIADEK ZMARTWYCHWSTANIA

Pana Jezusa pochowano w grobie zgodnie z żydowskim sposobem grzebania, tzn. owinięto Jego ciało w płótno (tzw. Całun Turyński). Twarz jednak okrywała dodatkowa chusta. To właśnie na niej odbiła się twarz Chrystusa w chwili zmartwychwstania. 

Volto Santo, co po włosku znaczy Święte Oblicze, jest tkaniną o wymiarach 17 cm x 24 cm, która od 1638 roku przechowywana i wystawiana jest w kapucyńskim kościele Sanctuario di Volto Santo w Manopello. Materiał, na którym znajduje się wizerunek, to jedwab morski, a charakteryzuje się on tym, że nie da się na niego nałożyć pigmentu (nie da się na nim malować). Sposób powstania wizerunku nie jest znany, podobnie jak wiek całunu. Przeczytaj więcej ciekawych informacji na ten temat - kliknij.